Znajdź nas na Facebook'u ! Znajdź nas na Nk.pl ! Blog Family Tour Vimeo Family Tour

Family TOUR >> Opłaty drogowe 2022

SłowacjaSłowacja ma bardzo korzystny i przejrzysty system opłat za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu – bez stania w kolejce do „bramek” bez limitu przejazdów, bez zbędnych formalności. 
 
Gdzie kupimy winietę?

Od 1 stycznia 2016 roku na Słowacji wprowadzone zostaną winiety elektroniczne, które zastąpią klasyczne winiety naklejane na przednią szybę samochodu. Winiety elektroniczne można od 1 grudnia 2015 roku zakupić na wybranych stacjach paliw na Słowacji, w punktach sprzedaży i samoobsługowych automatach na przejściach granicznych, poprzez stronę internetową www.eznamka.sk albo za pomocą smartfonu lub tabletu przez aplikację mobilną „eznamka”.

 

Jak dokonać zakupu e-winiety?

Strona internetowa www.eznamka.sk opracowana została w 6 wersjach językowych, w tym także w języku polskim. Zakup „ewiniety” przez internet jest bardzo prosty. Przy zakupie trzeba wprowadzić nr rejestracyjny pojazdu, kraj w którym zarejestrowany jest samochód oraz podać dane karty płatniczej. Jeżeli chcemy otrzymać potwierdzenie o zakupie ewiniety, trzeba wpisać także adres e-mail. Przy zakupie ewiniety na stacjach paliw lub w punktach sprzedaży na przejściach granicznych możemy płacić gotówką lub kartą płatniczą.


Jaka jest cena?
Najkrótsza 10-dniowa winieta kosztuje 10 € (to znacznie taniej niż w Polsce)
30-dniowa kosztuje 14 €
roczna kosztuje 50 €.

 

Dla samochodów osobowych z przyczepami, których całkowita masa pojazdu przekracza 3,5 tony, obowiązuje dodatkowa winieta . Samochody campingowe oraz campery powyżej 3,5 tony potrzebują również dwie winiety. Motocykle zwolnione są z opłat drogowych po słowackich autostradach.


 
Czy na każdą drogę potrzebuję winietę?
Oczywiście nie, naklejki są obowiązkowe tylko na autostrady i drogi szybkiego ruchu, komunikują najdalsze miejsca w kraju. Bardzo często się zdarza, iż jadąc do wybranego kurortu lub oazy nie jedziemy autostradą, najlepiej o konieczność zakupienia naklejki/winiety zapytać naszą specjalistkę przy rezerwowaniu swojego wypoczynku.

 

Płatne są tylko odcinki zaznaczone na POMARAŃCZOWO

Więcej informacji oraz aktualne mapy płatnych odcinków dróg na Słowacji znajdą Państwo na stronach internetowych www.ndsas.sk i www.emyto.sk.